Επίσκεψη στην 120 ΠΕΑ Μεσσήνης 6/11/17

Δεκ 201712

Τη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2017 το σχολείο μας επισκέφτηκε την 120 Πτέρυγα Εκπαίδευσης Αέρος στη Μεσσήνη στα πλαίσια του εορτασμού του Προστάτη της Πολεμικής Αεροπορίας, Αρχαγγέλου Μιχαήλ. Ενθουσιαστήκαμε από όσα είδαμε και μάθαμε αλλά και από τις φιγούρες των αεροσκαφών που γίνονταν πάνω από τα κεφάλια μας! Έπειτα φυσικά, πήγαμε και μια βόλτα στην παραλία της Μπούκας για να παίξουμε στην άμμο και στα γήπεδα.

1. 18/11/1307: Ο θρυλικός ελβετός πατριώτης Γουλιέλμος Τέλος σημαδεύει με το τόξο του και από απόσταση 50 μέτρων πετυχαίνει το μήλο στο κεφάλι του γιου του, κερδίζοντας το στοίχημα που είχε βάλει με τον αυστριακό κατοχικό διοικητή Χέρμαν Γκέσλερ.