Δεκ 202219

Ο ΑΡΧΕΛΩΝ δίνει τώρα την ευκαιρία στους μαθητές εκτός Αττικής μέσα από μια πρωτότυπη ζωντανή διαδικτυακή ξενάγηση στο Κέντρο Διάσωσης Θαλασσίων Χελωνών στη Γλυφάδα να γνωρίσουν ένα χώρο αφιερωμένο στην περίθαλψη των θαλάσσιων χελωνών και στην ευαισθητοποίηση του κοινού για το περιβάλλον.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής του ΑΡΧΕΛΩΝ στο μεγαλύτερο Κέντρο Διάσωσης για χελώνες στη Μεσόγειο, το οποίο παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου μας με τη «Ζωντανή Διαδικτυακή Ξενάγηση» και οι χελώνες του Κέντρου Διάσωσης «ταξιδέψαν» στην Ελάτεια. Την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2022 διεξήχθη στο Δημοτικό Σχολείο Ελάτειας η «Ζωντανή Διαδικτυακή Ξενάγηση» στο Κέντρο Διάσωσης για τις θαλάσσιες χελώνες του ΑΡΧΕΛΩΝ σε δύο ομάδες τάξεων (Α-Β-Γ και Δ-Ε-ΣΤ).

IMG 20221215 103721 IMG 20221215 103537 IMG 20221215 103630

Η Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Δράσεων Άννα Κοντολέων χρησιμοποιώντας ένα φορητό τάμπλετ με κάμερα και μικρόφωνο, ξεναγεί τους διαδικτυακούς «επισκέπτες» στις δεξαμενές όπου φιλοξενούνται οι χελώνες που βρίσκονται σε διαδικασία αποκατάστασης. Μας συστήνει κάποιες από αυτές και μας λέει την ξεχωριστή τους ιστορία, το πώς έφτασαν εδώ.

Επιπλέον, μας δόθηκε η δυνατότητα να «υιοθετήσουμε» μία από τις χελώνες που συναντήσαμε διαδικτυακά, καλύπτοντας τα έξοδα περίθαλψής της για κάποιες ημέρες. «Με αυτόν τον τρόπο δεν μένουν απλοί παρατηρητές των θαλάσσιων χελωνών αλλά γίνονται σημαντικό κομμάτι της ιστορίας τους!», εξηγεί ο Δημήτρης Φυτίλης, Υπεύθυνος του Κέντρου Διάσωσης.

«Ζωντανές Διαδικτυακές Ξεναγήσεις» στο Κέντρο Διάσωσης για τις θαλάσσιες χελώνες του ΑΡΧΕΛΩΝ«Ζωντανές Διαδικτυακές Ξεναγήσεις» στο Κέντρο Διάσωσης για τις θαλάσσιες χελώνες του ΑΡΧΕΛΩΝ

από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Ζωντανή Διαδικτυακή Ξενάγηση» στο Κέντρο Διάσωσης για τις θαλάσσιες χελώνες του ΑΡΧΕΛΩΝ

Δεκέμβριος 2022

Σαν σήμερα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.