Συμμετοχή σε Τηλεδιάσκεψη- Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Την Τρίτη 4 Νοεμβρίου,  στο σχολείο μας συμμετείχε σε Τηλεδιάσκεψη στο πλαίσιο του προγράμματος «CYBERKID» που υλοποιείται από το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη  σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.  Κατά τη διάρκεια της Τηλεδιάσκεψης εξειδικευμένοι Αξιωματικοί της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ενημέρωσαν τους μαθητές για σημαντικά θέματα που αφορούν την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, αλλά ταυτόχρονα έδωσαν και απαντήσεις σε ερωτήσεις που υπέβαλαν οι τελευταίοι.

Μετά το τα τέλος της τηλεδιάσκεψης οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο με θέμα την ασφαλή χρήση του διαδικτύου και μοιράστηκαν σκέψεις και προβληματισμούς τους.

Picture1

Κατηγορίες: Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, Καινοτόμα προγράμματα, Κοινωνικό Σχολείο. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.