Αποτελέσματα Πανελληνίου Διαγωνισμού Ρομποτικής 2019: Στα πρώτα 70 σχολεία πανελλαδικώς το Δημοτικό Σχολείο Εκάλης από τα 1270 δημοτικά!

Με ρεκόρ συμμετοχών από όλη την Ελλάδα, ολοκληρώθηκε ο φετινός τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019, που διοργανώθηκε από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO Hellas, με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE.

Στη διοργάνωση πήραν μέρος σχεδόν 2.000 μαθητές νηπιαγωγείου, δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου, με τη συμμετοχή των παιδιών να αυξάνεται πάνω από 60% μέσα σε έναν χρόνο.
Πιο συγκεκριμένα, από τα 1270 δημοτικά σχολεία στις κατηγορίες «Αρχιπέλαγος Αιγαίο: η τεχνολογία βοηθά να αναπτυχθούν τα νησιά» και «Εποικισμός στον Άρη», το Δημοτικό Σχολείο Εκάλης διακρίθηκε στα πρώτα 40 με 70.
Σας καλούμε όλοι μαζί να χειροκροτήσουμε την προσπάθεια των τεσσάρων δικών μας μαθητών και της προπονήτριας τους για αυτή τη σπουδαία διάκριση.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γήπεδο Γαλατσίου, υπό την Αιγίδα της Α.Ε του Προέδρου της Δημοκρατίας κυρίου Προκοπίου Παυλοπούλου, ο οποίος παρευρέθηκε στον διαγωνισμό και κήρυξε την έναρξή του. Το παρών στον διαγωνισμό έδωσαν , ο κ. Νίκος Παππάς, Υπουργός Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης και ο κ. Γιώργος Μαρκόπουλος, Δήμαρχος Γαλατσίου.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις, ΣΤ΄ Τάξη, Τ.Π.Ε. - Πληροφορική. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.