Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019… Δηλώσαμε συμμετοχή!!!!!

Το δημοτικό σχολείο της Εκάλης δήλωσε πρόσφατα συμμετοχή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019. Τέσσερις μαθητές από τη ΣΤ’ τάξη θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό με θέμα Αρχιπέλαγος Αιγαίο: Η τεχνολογία βοηθά να αναπτυχθούν τα νησιά. Οι μαθητές καλούνται να φανταστούν τα ελληνικά «έξυπνα νησιά», να εντρυφήσουν και να συνδυάσουν βασικές αρχές μηχανικής, προγραμματισμού και ρομποτικής, σχεδιάζοντας και κατασκευάζοντας μοντέλα με αυτοματισμούς στα πλαίσια του ανωτέρου θέματος.

Οι μαθητές που θα λάβουν μέρος είναι αλφαβητικά οι εξής:

1. Αλεξάκος Λουκάς
2. Κορίτου Αγγελική
3. Μπουκουβάλας Χρήστος και
4. Τσουτσαίος Άγγελος

Υπό την καθοδήγηση της προπονήτριας και καθηγήτριας πληροφορικής στου σχολείου Τζενάκη Χρύσας.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις, ΣΤ΄ Τάξη, Τ.Π.Ε. - Πληροφορική. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.