Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών

1 Νοέμβριος 2017

Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, στο Στρασβούργο, η Ευρωπαïκή Μέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου. Με ευκαιρία  την  ημέρα  αυτή,  μια  σειρά  από δραστηριότητες οργανώνονται  σε  όλη  την  Ευρώπη.

Στο Δημοτικό σχολείο Εκάλης, οι μαθητές γιόρτασαν την ημέρα αυτή ως εξής:

• Οι μαθητές της Β΄τάξης έμαθαν, υπό την καθοδήγηση της Κουτρουμπή Παναγιώτας   (καθηγήτριας Αγγλικών του σχολείου), πως να χορεύουν ένα σκωτσέζικο χορό.
  • Οι μαθητές της Δ΄ τάξης, δημιούργησαν μία EDL (European Day of Languages) αφίσα σχεδιάζοντας, χρωματίζοντας, βρίσκοντας και κολλώντας εικόνες διασήμων αξιοθεάτων και μνημείων διαφόρων ευρωπαικών χωρών. Επίσης, συσχέτισαν και τοποθέτησαν εικόνες φαγητών, εθνικών λουλουδιών, σημαιών και άλλων εικόνων που συνδέονται με το Ηνωμένο Βασίλειο σ’ έναν αντίστοιχο χάρτη.

Συμμετείχαμε στην προσπάθεια δημιουργίας παγκοσμίου ρεκόρ σχετικά με τη συμμετοχή των σχολείων στο εορτασμό της ευρωπαϊκής ημέρας γλωσσών, με τη δημιουργία ενός video(10-20″) με θέμα “Αγαπώ(μια γλώσσα…)γιατί…”.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Παπαδοπούλου Ευδοξία, Κουτρουμπή Παναγιώτα, Θεοφανοπούλου Δήμητρα και Καμπουράκη Ευφροσύνη συμμετείχαν στη δημιουργία ενός video παρουσιάζοντας την “αγάπη” τους για τέσσερις ευρωπαϊκές γλώσσες με πολύ χαμόγελο.

Γιορτάσαμε την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών