Η τρέχουσα σχολική εβδομάδα μας ήταν αφιερωμένη στον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου μέσω ποικίλων ερεθισμάτων.

Ξεκινήσαμε με την παρακολούθηση εκπαιδευτικών βίντεο για τα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου 1940 και με αφορμή αυτά, κατασκευάσαμε και ζωγραφίσαμε σχετικό υλικό.

1                                                      2
                             3                                                                                4

Εξοικειωθήκαμε με τις έννοιες “Ειρήνη” και “Πόλεμος”, συνδέοντάς τις με γνώριμα συναισθήματα και καταστάσεις.

5                                   6

Κάναμε πρόβες και ετοιμαστήκαμε, για να συμμετέχουμε στην όμορφη γιορτή, που διοργάνωσε το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σκιάθου.

7                                                                8

Η εβδομάδα μας ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή μας στον σημερινό εκκλησιασμό στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Τριών Ιεραρχών Σκιάθου και έπειτα στην κατάθεση στεφάνων και την μαθητική παρέλαση.

9                                                                             10