Ευχάριστη έκπληξη μέσα σε ένα ιδιαίτερα μεγάλο φάκελο μας περίμενε μια από τις τελευταίες μέρες τούτης της σχολικής χρονιάς.
Οι φίλοι μας από το Δημοτικό Σχολείο Βόλου Άγιος Ιωσήφ μας έστειλαν έναν φάκελο γεμάτο όμορφα δώρα, φτιαγμένα από τα μυαλουδάκια και τα χεράκια τους.
Ζωγραφιές, τη μετάφραση των πρώτων κεφαλαίων του βιβλίου της Madeleine Fleury , Pierro et le Cherf, ένα λεξικό αριστούργημα, το Λεξικό των Ζώων και ένα βιβλίο με την ιστορία της ζωής του Αγίου Ιωσήφ, από τον οποίο το σχολείο πήρε το όνομά του… και το σημαντικότερο, δικά τους γράμματα, όπου παρουσίαζαν το κάθε παιδί τον εαυτό του.

Πόσο χαρήκαμε δεν περιγράφεται.
Και αμέσως ανασκουμπωθήκαμε να ετοιμάσουμε κι εμείς τα δικά μας δώρα… για τους φίλους μας.
Και τα ετοιμάσαμε… τα βάλαμε στο δικό μας … φάκελο και τα στείλαμε.
Θα συνεχίσουμε τη συνεργασία με τους φίλους μας τη νέα σχολική χρονιά… και θα ζήσουμε μαζί νέες περιπέτειες.