Σε συνεργασία με  Παιδικό και Εφηβικό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αθήνας /Athens International Children’s Film Festival την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2021 στο σχολείο μας προβλήθηκε η πρώτη από τις δύο ταινίες μικρού μήκους  που πρόκειται να δούμε στο πλαίσιο της δράσης Ψηφιακές σχολικές προβολές – 3ο Παιδικό και Εφηβικό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αθήνας.

«Το μικρό πουλί και οι μέλισσες» /DER KLEINE VOGEL UND DIE BIENEN | THE LITTLE BIRD AND THE BEES, της σκηνοθέτη Lena von Döhren (Switzerland) παραγωγής  2020 και διάρκειας  5′ ήταν η πρώτη ταινία που είδαμε.

Η δράση συνεχίστηκε με συζήτηση για το περιεχόμενο και τις διαφορετικές σκηνές της ταινίας.

Στο τέλος   παιδιά και εμψυχωτές δουλέψαμε  σε ομάδες  για να δημιουργήσουμε τη δική της  εικόνα η κάθε ομάδα για κάθε μια από τις εποχές του έτους. Τέσσερις εποχές, τέσσερις ομάδες, τέσσερις εικόνες.

Να οι δημιουργίες μας. Μπορείτε να μαντέψετε σε ποια εποχή αντιστοιχεί κάθε εικόνα;

Η δράση συνεχίζεται την επόμενη εβδομάδα. Μείνετε συντονισμένοι.