Στο Αρχαίο Στάδιο

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΟΔΟΥ ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 20-03-2014

Η άνοιξη έχει μπει για τα καλά κι έτσι σήμερα αποφασίζουμε να αφήσουμε το σχολείο μας για λίγο και να περπατήσουμε στη φύση. Να απολαύσουμε τον καθαρό αέρα και το πράσινο, να περπατήσουμε και να τρέξουμε λίγο πιο ελεύθερα και να γνωρίσουμε τα αγριολούλουδα…Ναι, υπάρχουν και πολύ όμορφα λουλούδια που δεν χρειάζονται φροντίδα, φυτρώνουν και μεγαλώνουν μόνα τους!

Η βόλτα μας λοιπόν ξεκινάει με το σχολικό λεωφορείο, το οποίο αντί να μας πάει στο σπίτι μας ως συνήθως, μας αφήνει στο Αρχαίο Στάδιο. Φοράμε τα καπελάκια μας και ξεκινάμε! Παντού γύρω μας βλέπουμε δέντρα, πολύ χορτάρι και λουλούδια. Πιο πολλές είναι οι μαργαρίτες.

Να κι ένας μικρός κήπος!

Κάνουμε πρώτα μία στάση στο θέατρο και αμέσως μετά ξεκινάμε για το γύρο του Σταδίου.

Κόβουμε λίγα αγριολούλουδα για να φτιάξουμε μπουκετάκια για τις μαμάδες. Καθόμαστε κάτω από τη σκιά ενός μεγάλου δέντρου για μια μικρή ξεκούραση και λίγο αργότερα, με τα μπουκετάκια στο χέρι ξεκινάμε πάλι το περπάτημα, προς την έξοδο αυτή τη φορά. Κάποιες μαμάδες είναι κιόλας κι εκεί!

Περισσότερο φωτογραφικό υλικό