Το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Νάξου βρίσκεται στην περιοχή του Άγιου Θαλλελαίου. Ιδρύθηκε για να καλύψει τις ανάγκες ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης μαθητών που φοιτούν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Ανήκει στην Περιφερειακή Διεύθυνση Νοτίου Αιγαίου που βρίσκεται στη Σύρο και εποπτεύεται από την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων.

Το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Νάξου εξασφαλίζει τον απαραίτητο χώρο για την απρόσκοπτη ανάπτυξη, μάθηση και εξέλιξη των μαθητών του μέσα από το εκπαιδευτικό περιβάλλον του σχολικού χώρου. Επιπλέον το εξειδικευμένο και επιστημονικό προσωπικό στοχεύει στην υποστήριξη των μαθητών ώστε να κατακτήσουν το υψηλότερο δυνατό επίπεδο λειτουργικότητας και αυτονομίας. Η διαδικασία αυτή προϋποθέτει και περιλαμβάνει την συνεργασία όλων των επαγγελματιών μεταξύ τους καθώς και με τις οικογένειες των μαθητών.