Εκπαιδευτικές Δράσεις 2022-2023

Το Σχολείο μας, ως κατεξοχήν φορέας της Ενταξιακής εκπαίδευσης, ανέπτυξε και υλοποίησε προγράμματα και δράσεις που υποστηρίζαν το Πρόγραμμα Σπουδών και λειτουργούσαν αντισταθμιστικά για τους μαθητές μας. Η φετινή χρονιά στο σχολείο υπήρξε πολύ δημιουργική από άποψη δράσεων, μιας και το σχολείο μας συμμετείχε σε προγράμματα Καινοτόμων Δράσεων, εργαστηρίων δεξιοτήτων, σχεδίων δράσεων και δέχθηκε εκπαιδευτικές επισκέψεις από το ΕΚΑΒ Λακωνίας, τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Λακωνίας, τον Λιμενικό Σταθμό Γυθείου και την Περιβαλλοντική Ομάδα του ΚΕΠΕΑ Μολάων. Επιπροσθέτως, στη διάρκεια της τρέχουσας σχολικής περιόδου υλοποιήθηκε πρόγραμμα ενδοσχολικής επιμόρφωσης διάρκειας 15 ωρών από τον ΔΙΑΥΛΟ Λακωνίας και 7 ωρών από το ΕΚΑΒ Λακωνίας.

Πραγματοποίησε δράσεις για τη Διεθνή Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Ημέρα των Δικαιωμάτων των Παιδιών, την Ημέρα κατά της Βίας και του Σχολικού εκφοβισμού, την Ημέρα του Παιδικού Βιβλίου, τη Γιορτή της Μητέρας, την Παγκόσμια Ημέρα Στοματικής Υγιεινής και την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος.

Την τρέχουσα διδακτική χρονιά, διδάχθηκαν σε όλες τις τάξεις του Σχολείου μας τα Εργαστήρια δεξιοτήτων με την εξής θεματολογία, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία: «Ο κύκλος του νερού στη φύση», «Φροντίζω τον κήπο του Σχολείου μου», «Γνωρίζω τα δικαιώματα του παιδιού» και «Γνωρίζω τη μεσογειακή διατροφή».

Επίσης, κατά τη διάρκεια του τρέχοντος διδακτικού έτους υλοποιήθηκαν και ολοκληρώθηκαν επιτυχώς τέσσερα Προγράμματα Καινοτόμων δράσεων  με τους εξής τίτλους: «Η διατροφική αγωγή στο ολοήμερο σχολείο», «Φρούτα και λαχανικά της μεσογειακής διατροφής», «Υγιεινές και ανθυγιεινές διατροφικές συνήθειες», «Τοπικά προϊόντα και μεσογειακή διατροφή» σε συνεργασία με το ΚΕΠΕΑ Μολάων.

Υλοποιήθηκαν και ολοκληρώθηκαν επιτυχώς δυο σχέδια δράσης. Το πρώτο Σχέδιο Δράσης είχε σαν σκοπό την τον σχεδιασμό, την οργάνωση, την υλοποίηση και την ανάπτυξη σχολικής ιστοσελίδας για την υποστήριξη της συνεργασίας και της επικοινωνίας και προβολής του έργου, των δράσεων και των καλών πρακτικών του σχολείου στην κοινωνία. Το δεύτερο σχέδιο δράσης είχε να κάνει με τον σχεδιασμό, την οργάνωση, την υλοποίηση και την αξιολόγηση της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών, των μελών Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Μολάων.