Εκπαιδευτικές Δράσεις 2021-2022

Για πρώτη φορά φέτος διδάχθηκαν σε όλες τις τάξεις του Σχολείου μας τα Εργαστήρια δεξιοτήτων με την εξής θεματολογία, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία: «Ο κύκλος του νερού στη φύση», «Φροντίζω τον κήπο του Σχολείου μου», «Γνωρίζω τα δικαιώματα του παιδιού» και «Γνωρίζω τη μεσογειακή διατροφή». Επίσης, κατά τη διάρκεια του τρέχοντος διδακτικού έτους υλοποιήθηκαν και ολοκληρώθηκαν Προγράμματα Καινοτόμων δράσεων  με τους εξής τίτλους: «Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: Τι θα φάμε σήμερα;», «Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: Φροντίζω τον κήπο του Σχολείου μου!», ενταγμένο στο eTwinning πρόγραμμα: «LET’S GO GREEN!» και «Πρόγραμμα Αγωγή Υγείας: Γνωρίζω τη μεσογειακή διατροφή!».

Στα πλαίσια του Συλλογικού Προγραμματισμού υλοποιήθηκαν και ολοκληρώθηκαν επιτυχώς δυο σχέδια δράσης. Το πρώτο Σχέδιο Δράσης είχε σαν σκοπό την ενίσχυση της συνεργασίας και της επικοινωνίας μεταξύ των μαθητών, καλλιεργώντας δεξιότητες και στάσεις που προάγουν αξίες όπως είναι ο σεβασμός, η διαφορετικότητα και η αποδοχή της, η ισότητα, η υπευθυνότητα και η έννοια της δημοκρατίας και των θεσμών της, προκειμένου να εξασφαλιστεί ένα κλίμα εμπιστοσύνης, ασφάλειας και ειρηνικής συνύπαρξης στο σχολικό περιβάλλον.

Το δεύτερο σχέδιο δράσης είχε να κάνει με τις  σχέσεις μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών. Συγκεκριμένα ο σκοπός του ήταν η ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ των εκπαιδευτικών και των μαθητών όχι μόνο κατά τις διαδικασίες μάθησης και διδασκαλίας αλλά και εν γένει κατά τη διάρκεια όλων των δραστηριοτήτων της σχολικής ζωής, με απώτερο στόχο τη δημιουργία κλίματος εμπιστοσύνης και συνεργασίας στην παιδαγωγική πράξη.