Σχέδια Δράσης 2021-2022

Σχέδιο Δράσης 1:

Ενίσχυση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών.

Σκοπός Σχεδίου Δράσης:

Σκοπός του Σχεδίου Δράσης είναι η ενίσχυση της συνεργασίας και της επικοινωνίας μεταξύ των μαθητών, καλλιεργώντας δεξιότητες και στάσεις που προάγουν αξίες όπως είναι ο σεβασμός, η διαφορετικότητα και η αποδοχή της, η ισότητα, η υπευθυνότητα και η έννοια της δημοκρατίας και των θεσμών της, προκειμένου να εξασφαλιστεί ένα κλίμα εμπιστοσύνης, ασφάλειας και ειρηνικής συνύπαρξης στο σχολικό περιβάλλον.

Ειδικότεροι στόχοι Σχεδίου Δράσης:

– Ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών σχολείου για τη βελτίωση των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ των μαθητών.

– Συνεργασία σχολείου – οικογένειας για θέματα συμπεριφοράς των παιδιών.

– Καλλιέργεια δεξιοτήτων και στάσεων που προάγουν την ειρηνική αντιμετώπιση συγκρούσεων.

– Συμμετοχή μαθητών σε δράσεις – εκδηλώσεις του σχολείου.

Σχέδιο Δράσης 2: Ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών.

Σκοπός Σχεδίου Δράσης:

Σκοπός του Σχεδίου δράσης είναι η ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ των εκπαιδευτικών και των μαθητών όχι μόνο κατά τις διαδικασίες μάθησης και διδασκαλίας αλλά και εν γένει κατά τη διάρκεια όλων των δραστηριοτήτων της σχολικής ζωής, με απώτερο στόχο τη δημιουργία κλίματος εμπιστοσύνης και συνεργασίας στην παιδαγωγική πράξη.

Ειδικότεροι στόχοι Σχεδίου Δράσης:

Ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών για τη βελτίωση των σχέσεων με τους/τις μαθητές/τριες.

– Υλοποίηση παιδαγωγικών δράσεων για την ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών.

– Διαμόρφωση ενός κώδικα τρόπων συμπεριφοράς και ενός πλαισίου κανόνων που θα διέπουν τη σχολική ζωή.

– Συνεργασία μεταξύ των εκπαιδευτικών, μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού και Βοηθητικού Προσωπικού για τη δημιουργία κλίματος εμπιστοσύνης με τα παιδιά.