Γ’ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα

Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη: Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα

Η διαφορετικότητα δίνει στον κόσμο χρώμα

Μαθαίνουμε για τη διαφορετικότητα των λαών του κόσμου!

Δε θα ‘ταν τρομερό;
Δε θα ‘ταν φρικτό;;
Αν ένα χρώμα μόνο μπορούσα να δω;
Αν όλα ήταν μοβ κίτρινα η μπλε;
Αν όλα ήταν ροζ ή καφέ;
Μπορείς να φανταστείς ένα κόσμο μονόχρωμο;
Πόσο βαρετό θα ‘ταν αυτό!!!
Γνωρίζοντας τη Φρίντα Κάλο

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θεματικό άξονα τον αλληλοσεβασμό και την διαφορετικότητα, ομάδα μαθητών ασχολήθηκε με τη ζωή της Φρίντα Κάλο, που καθηλώθηκε σε αναπηρικό αμαξίδιο μετά από ένα ατύχημα. Η ιστορία της Φρίντα και η πολύπαθη ζωή της έχει εμπνεύσει εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον πλανήτη και η ίδια έχει μετατραπεί σε σύμβολο ανεξαρτησίας και χειραφέτησης.

Το γαϊτανάκι της Γης

Οι λαοί της Γης πλέκουν το γαϊτανάκι της ζωής κάτω από τον ίδιο ουρανό για να δουν έναν ορίζοντα χρωματιστό!

Τσικνοπέμπτη και οι λαοί της Γης ενώθηκαν και χόρεψαν γύρω από το γαϊτανάκι του σχολείου στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα τον Αλληλοσεβασμό και τη Διαφορετικότητα. Παιδιά και εκπαιδευτικοί δημιούργησαν και φόρεσαν χαρακτηριστικά των λαών με μια ευχή:

“Κι όπως γυρνάνε οι κορδέλες

έτσι να γύρναγε κι η Γη,

να ‘ταν οι μέρες καραμέλες

και η ζωή ζαχαρωτή!

Μόνο με ειρήνη να κυλούσε

για όλα-όλα τα παιδιά της,

αχ, η ζωή μας να γυρνούσε

σαν γαϊτανάκι της αγάπης!”

Δουλεύοντας με παραμύθια και σχετικές δραστηριότητες:

Ο λύκος Ζαχαρίας θέλει ν’ αλλάξει χρώμα

Σήμερα το πρωί ο λύκος Ζαχαρίας είναι κακόκεφος. Δεν του αρέσει πια το χρώμα του και θέλει να το αλλάξει! Όμως δε θα είναι τόσο εύκολο όσο νομίζει… ένα βιβλίο για να αποδεχθείς τον εαυτό σου.

Ίδιοι μα τόσο διαφορετικοί

Εγώ είμαι εγώ κι εσύ είσαι εσύ. Είμαστε ίδιοι, μα τόσο διαφορετικοί. Μια τρυφερή προσέγγιση όλων των ξεχωριστών χαρακτηριστικών του καθενός μας, που τονίζει με χιούμορ τις ομοιότητες και τις διαφορές μας.

Έλμερ, ο παρδαλός ελέφαντας

Πρόκειται για ένα πανέμορφο παραμύθι για παιδιά, το οποίο αναφέρεται στην αξία της διαφορετικότητας.

Ο Έλμερ είναι ένας ελέφαντας πολύχρωμος. Πάνω του υπάρχουν σχεδόν όλα τα χρώματα. Είναι πάντα χαρούμενος και χαμογελαστός. Έχει όμως κουραστεί να διαφέρει από τους άλλους ελέφαντες που είναι γκρι. Έτσι μια μέρα αποφασίζει να φύγει από το κοπάδι. Όταν όμως κάποια μέρα επιστρέφει και πάλι στο κοπάδι, είναι και αυτός γκρι, αλλά τίποτα δεν είναι όπως πρώτα. Οι ελέφαντες είναι όλοι λυπημένοι. Τότε, ο Έλμερ θα μάθει ότι είναι σημαντικό να είναι κανείς διαφορετικός!

Κοινωνική ιστορία: Είμαι ίδια – Είμαι διαφορετική

Το δέντρο των κανόνων

Απ’ έξω διαφορετικοί, από μέσα όμως ίδιοι!