Παιχνίδι στο προαύλιο του σχολείου

Την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2020, ο άρχοντας «ΦΟΒΟΣ» πήρε από το σχολείο μας τις «ασπίδες θάρρους», που είχαν φτιάξει οι μαθητές για να τον αντιμετωπίζουν.  Για να τις πάρουν πίσω έπρεπε να απαντήσουν σε ένα σωρό ερωτήσεις και να περάσουν διάφορες  δοκιμασίες. Αφού πέρασαν όλες τις δοκιμασίες και τερμάτισαν το παιχνίδι, τους δόθηκε ένας  χάρτης για να βρουν την 1η ασπίδα και τον χάρτη που οδηγεί στην επόμενη. Με ομαδικό πνεύμα και συνεργασία κατάφεραν να βρουν όλες τις ασπίδες και να διώξουν το φόβο.

Η δράση-παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του καινοτόμου προγράμματος «Τα συναισθήματα δεν χρειάζονται φωνή…», που υλοποιείται στο σχολείο μας. Συμμετέχουν οι μαθητές των τμημάτων Κ1 και Μ3 και οι εκπαιδευτικοί: Μαρία Πετρέλλη και Γεωργία Τσιουχλιάρα, με συντονιστή τον Τάσο Ανιτόπουλο.