Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Σήμερα Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019, στα πλαίσια του εορτασμού της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, οι μαθητές του 1ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού συμμετείχαν σε αθλητικές δράσεις, που πραγματοποιήθηκαν στο ανοιχτό στάδιο στίβου-ποδοσφαίρου Κορυδαλλού.

Στόχος της θεσμοθέτησης της 27ης Σεπτεμβρίου ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού είναι να ενεργοποιήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες να συμμετάσχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις. Τη συγκεκριμένη ημέρα οι μαθητές σε όλα τα σχολεία της χώρας ενημερώνονται για τα οφέλη της άθλησης και της υγιεινής διατροφής και συμμετέχουν σε αθλητικές δραστηριότητες και σε ομαδικά κι ατομικά αθλήματα.

Τα παιδιά μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών και την επίβλεψη της γυμνάστριας κα Γιάννας Γιώτα, έλαβαν μέρος σε αγωνίσματα όπως τρέξιμο, βάδην, ρίψεις και άλματα, σε παιγνιώδη μορφή. Μεγάλοι και μικροί απόλαυσαν τις δραστηριότητες και συμμετείχαν με ενθουσιασμό και χαρά!!