Συμμετοχή στην 18η Ημερίδα Κολύμβησης «Φωτεινή Παπαδονικολάκη – Δημήτρης Γιάννος»

Την Πέμπτη 16/05/2019, μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην 18η Ημερίδα Κολύμβησης «Φωτεινή Παπαδονικολάκη – Δημήτρης Γιάννος», η οποία έγινε στο Ανοιχτό Κολυμβητήριο Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου Π. Φαλήρου. Η Ημερίδα, η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος Ευαισθητοποίησης μαθητών προς τα άτομα με αναπηρία, διοργανώθηκε από τον Σύλλογο ΑΛΜΑ σε συνεργασία με το αθλητικό σωματείο Σύλλογος Προσαρμοσμένων Αθλημάτων «ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ», το Δήμο Π. Φαλήρου καθώς και το Πολιτιστικό και Αθλητικό Κέντρο Π. Φαλήρου. Σε αυτήν συμμετείχαν αθλητές από σχολεία, συλλόγους και αθλητικά σωματεία που καλλιεργούν το άθλημα της κολύμβησης.

Οι μικροί μας κολυμβητές έδειξαν για ακόμη μία φορά τον καλύτερό τους εαυτό, κέρδισαν πολλά μετάλλια και μας έκαναν περήφανους!! Τους προπονεί με όρεξη και σκληρή προσπάθεια, επί σειρά ετών, η γυμνάστρια του σχολείου μας κα Γιάννα Γιώτα με τη βοήθεια του γυμναστή κ. Γιώργου Ντάσκα.

Επίσης, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον Έλληνα Ολυμπιονίκη της κολύμβησης, Σπύρο Γιαννιώτη!