Παίζοντας boccia…

Την Τετάρτη 10/04/2019, οι μαθητές του 1ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να παίξουν το άθλημα boccia, στο κλειστό γήπεδο Κορυδαλλού “Θεόδωρος Πούτος”.

Το μπότσια (Boccia) είναι ένα άθλημα για άτομα με αναπηρία. Παίζεται αγωνιστικά αλλά και ως άθλημα αναψυχής. Είναι διασκευασμένη μορφή του ιταλικού αθλήματος μπότσε και έχει σχεδιαστεί ώστε να παίζεται κυρίως από άτομα με εγκεφαλική παράλυση ή άλλη κινητική αναπηρία. Αποτελεί άθλημα των Παραολυμπιακών Αγώνων, που λαμβάνουν χώρα κάθε τέσσερα χρόνια αμέσως μετά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι μαθητές μας, μικροί και μεγαλύτεροι, με περισσότερες ή λιγότερες δυσκολίες, συμμετείχαν στο παιχνίδι με τη βοήθεια των συνοδών και έδειξαν πολύ ενδιαφέρον!