Επίσκεψη στο Εργαστήρι Κεραμικής

Την Τετάρτη 3/4/2019, για δεύτερη φορά, μια διαφορετική ομάδα μαθητών από το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού και το Ειδικό Νηπιαγωγείο Κορυδαλλού επισκέφθηκαν το εργαστήρι κεραμικής στην Ακαδημία Πλάτωνος, όπου τους υποδέχθηκαν με χαμόγελο ο κύριος Βασίλης και οι συνεργάτες του.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ένα βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με στόχο την γνωριμία με ένα εργαστήρι κεραμικής, τη συμμετοχή στη λειτουργία του και την προβολή του αρχαιοελληνικού πολιτισμού και της λαϊκής μας παράδοσης.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, τα παιδιά είδαν πως λειτουργεί ο κεραμικός τροχός και πως φτιάχνονται τα αγγεία, αλλά και δημιούργησαν τα δικά τους έργα από πηλό! Επίσης, παρακολούθησαν μια παράσταση κουκλοθεάτρου!