Παντοπωλείο

Την Τρίτη 22 Μαρτίου 2022 στο σχολείο μας στήσαμε «Παντοπωλείο»! Βρήκαμε τα προϊόντα, τους βάλαμε τιμή ανάλογη με την αξία τους, πήραμε την ταμειακή μηχανή, μετρήσαμε τα χαρτονομίσματα και τα νομίσματά μας. Ύστερα, γίναμε πελάτες και ταμίες, πληρώσαμε και δώσαμε ρέστα, σιγουρευτήκαμε με τα μαθηματικά μας στον πίνακα ότι δεν κάναμε κανένα λάθος! Μάθαμε να είμαστε ευγενικοί στις συναλλαγές μας, να περιοριζόμαστε στη λίστα με τα ψώνια μας, να είμαστε προσεκτικοί και αυτόνομοι με τα χρήματά μας. Διασκεδάσαμε πολύ και αποφασίσαμε ότι πρέπει πολύ σύντομα να ξαναπάμε ψώνια! Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές του τμήματος Α1 και οι εκπαιδευτικοί: Κέλλυ Κωτούλα, ψυχολόγος, Κατερίνα Μάκουλη, μεταπτυχιακή φοιτήτρια Σχολικής Ψυχολογίας σε πρακτική και Γεωργία Κωσταγιάννη εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής.