Παίζουμε Μαζί. Μαθαίνουμε Μαζί.

“Ένα σώμα που τρέφεται σωστά (υγιεινά), πρέπει και να γυμνάζεται τακτικά”.

Την Τετάρτη 1 Δεκέμβρη 2021, καλωσορίσαμε στο σχολείο μας όχι μόνο τον Χειμώνα, αλλά και μαθητές από το 5ο ΓΕΛ Κορυδαλλού. Στα πλαίσια του βιωματικού προγράμματος ενταξιακού αθλητισμού: «Play Unified. Learn Unified – Παίζουμε Μαζί, Μαθαίνουμε Μαζί» των Special Olympics Hellas, ομάδα παιδιών του σχολείου μας συμμετείχε σε αθλητικές δράσεις με ομάδα μαθητών του 5ου ΓΕΛ Κορυδαλλού.

Τα παιδιά συνεργάστηκαν και έπαιξαν ποδόσφαιρο και μπότσια. Στο τέλος, οι μαθητές του σχολείου μας έκαναν δώρο σε κάθε παιδί του Λυκείου μια κάρτα ενθύμιο της δράσης, την οποία είχαν ετοιμάσει στο μάθημα των εικαστικών. Επίσης, έλαβαν ως δώρο ομαδικές ζωγραφιές από τα παιδιά του Λυκείου.

Η εμπειρία ήταν μοναδική! Εκπαιδευτικοί και μαθητές των δύο σχολείων απόλαυσαν τα παιχνίδια και υποσχέθηκαν να ξανασμίξουν. Ενθουσιώδης κερκίδα κατά τη διάρκεια των δράσεων, οι μικροί μαθητές του νηπιαγωγείου μας!