“ΣΕΙΣΜΟΛΑΔΟΣ ο Μέγας”

Σήμερα στο σχολείο μας παρακολουθήσαμε μια παιχνιδιάρικη, διασκεδαστική και εκπαιδευτική παράσταση  με τίτλο “ΣΕΙΣΜΟΛΑΔΟΣ ο Μέγας”. Οι ηθοποιοί έπαιξαν και εξήγησαν (με εικόνες, κούκλες, μουσική, χορό και βιντεοπροβολές πρωτότυπων θεατρικών κινουμένων σχεδίων) τι είναι ο σεισμός; Tι είναι αυτό που συμβαίνει στη γη μας, όταν γίνεται ένας σεισμός;

Την παράσταση παρουσιάζει το Κέντρο Σπουδών-Θέατρο Αερόπλοιο, ένα Θέατρο για παιδιά, μέσα από το πρωτότυπο πρόγραμμα του τα “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ”, που παρουσιάζει στα σχολεία ζωντανές διαδραστικές θεατρικές παραστάσεις εξ’ αποστάσεως σε μορφή live streaming, ειδικά δημιουργημένο για την περίοδο της πανδημίας, ώστε τα  παιδιά να μη στερηθούν την επαφή τους με την τέχνη και ειδικά με το θέατρο, μέσα στη δύσκολη αυτή συγκυρία.

Ευχαριστούμε πολύ την Περιφέρεια Αττικής-Τομέας Πολιτισμού, που μας έδωσε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε την πρωτότυπη αυτή παράσταση δωρεάν.