Κοινή δράση με μαθητές από το 2ο Λύκειο Κορυδαλλού

Μέσα στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Βουλή των Εφήβων – Βήματα Δημοκρατίας: Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή, μαθητές από το 2ο Λύκειο Κορυδαλλού επισκέφθηκαν το σχολείο μας την Τετάρτη 27/3/2019, για να συμμετέχουν σε ένα project σχετικό με τη διαφορετικότητα. Αφορμή και ερέθισμα για αυτό υπήρξε το παραμύθι του Cave Kathryn “Το κάτι άλλο”.

Και οι δύο ομάδες, οι μαθητές του Λυκείου και οι μαθητές του σχολείου μας, συζήτησαν για τη διαφορετικότητα, μπήκαν σε θεατρικούς ρόλους και δημιούργησαν φανταστικά πλάσματα, καθένα από τα οποία είχε έναν ιδιαίτερο χαρακτηρισμό. Μέσα από θεατρικές τεχνικές, τα παιδιά εμβάθυναν πάνω στην έννοια της διαφορετικότητας και βίωσαν τι σημαίνει να είναι κανείς ιδιαίτερος.

Το project δημιουργήθηκε από τη θεατρολόγο του σχολείου μας κα Ελένη Χατζηγεωργίου και υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τη γυμνάστριά μας κα Γιάννα Γιώτα. Πρόκειται να παρουσιαστεί το καλοκαίρι, στην Βουλή των Ελλήνων από τα παιδιά του 2ου Λυκείου Κορυδαλλού.