Επίσκεψη στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Την Τετάρτη 6/03/2019, μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, για να απολαύσουν τον αγαπημένο τους Καραγκιόζη! Μέσα από μια πολυδιάστατη εκπαιδευτική παράσταση, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο εσωτερικό του σπιτιού του Καραγκιόζη, να ανακαλύψουν μυστικά μέσα από διαδραστικά παιχνίδια και να δουν σπάνιες συλλεκτικές φιγούρες του θεάτρου σκιών από όλον τον κόσμο. Ο Ηλίας Καρελλάς, γνωστός για τις πρωτοποριακές του παραστάσεις, έστησε το λευκό πανί στην αυλή του σπιτιού του Καραγκιόζη και παρουσίασε στα παιδιά την παράσταση «Ο Καραγκιόζης μαέστρος», με γιγαντοφιγούρες και ζωντανή παραδοσιακή μουσική! Ήταν μια φοβερή βιωματική εμπειρία που ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους!