Θεατρική παράσταση

Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2018, ομάδα μαθητών του σχολείου μας παρακολούθησε τη θεατρική παράσταση «Νάρκισσος & Ηχώ κι άλλες μεταμορφώσεις», στα πλαίσια του παγκόσμιου εορτασμού Ατόμων με Αναπηρία. Η παράσταση διοργανώθηκε από την Περιφέρεια Αττικής σε συνδιοργάνωση με την Κίνηση Αναπήρων Καλλιτεχνών.

Παρακολουθήσαμε τρεις μύθους της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας, «Ηχώ και ο Νάρκισσος», «Αράχνη», «Ήλιος και Φαέθων», οι οποίοι ερμηνεύτηκαν από ηθοποιούς, που ήταν άτομα με αναπηρία.

Οι μύθοι είχαν ως θέμα τις μεταμορφώσεις των ανθρώπων που από λάθος εκτίμηση των δυνάμεών τους και αντίληψης του χαρακτήρα τους έγιναν κάποιοι άλλοι ως συνέπεια της αυταρέσκειας, της περηφάνιας και της αλόγιστης χρήσης της δύναμης.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί απόλαυσαν την παράσταση και κατανόησαν τα μηνύματα που αυτή μετάδιδε.