Συμμετοχή σε Ημερίδα Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης

Το σχολείο μας συμμετείχε στην ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ «ΑΓΑΠΩ & ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ», που διοργάνωσε την Τετάρτη 9 Μαΐου 2018  η Διεύθυνση Πάρκων και Κηποτεχνίας του Δήμου Κορυδαλλού. Η ημερίδα έγινε στον Δημαρχείο Κορυδαλλού, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου.

Στην ημερίδα η  κοινωνική λειτουργός του σχολείου μας κα Αγγελική Πασσαλίδου παρουσίασε τις δράσεις που έγιναν στο 1ο Ειδικό Σχολείο Κορυδαλλού και τα αποτελέσματα, στα πλαίσια του προγράμματος  “Θεραπευτική κηπουρική και περιβαλλοντική συνείδηση για ριζικές αλλαγές στο σχολείο και στον αστικό ιστό με καλλωπιστικά, δασικά και καρποφόρα είδη”.

Για τη συμμετοχή των μαθητών μας στις δράσεις περιβαλλοντικής εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Πάρκων και Κηποτεχνίας Δήμου Κορυδαλλού απονεμήθηκε στο σχολείο μας Έπαινος Συμμετοχής από το Δήμαρχο Κορυδαλλού και την Αντιδήμαρχο Πρασίνου. Τον έπαινο παρέλαβε, στη λήξη των εργασιών της ημερίδας, μαθητής του σχολείου μας.