Το κυνήγι του χαμένου θησαυρού

Μα τι συναρπαστικά νέα είναι αυτά! Χαμένος θησαυρός μέσα στο σχολείο μας; Μόλις το μάθαμε, σκεφτήκαμε οι τάξεις που συμμετέχουμε στο καινοτόμο πρόγραμμα «ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ-ΑΘΛΟΥΜΑΙ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ» να διοργανώσουμε ένα κυνήγι, γιατί με κάτι τέτοια πολύ χαιρόμαστε!

Έτσι, την Πέμπτη 17/03/2016, σηκώσαμε ψηλά τα μανίκια μας, χωριστήκαμε σε δύο ομάδες –τους αετούς και τα λιοντάρια– και με όπλα το χαμόγελο, την ομαδικότητά μας και το μυαλό μας, καταφέραμε να λύσουμε και τους πέντε γρίφους (για την κάθε ομάδα) και να φτάσουμε στο στόχο: ένα κασελάκι με σοκολατένια κέρματα και το παραμύθι μας!

Ύστερα, καθίσαμε στον αγαπημένο μας κύκλο, θυμηθήκαμε όλα τα αθλήματα για τα οποία μιλήσαμε τη φετινή χρονιά και καμαρώσαμε ακόμη μια φορά για τη δημιουργία μας –το παραμύθι «Η μπάλα που ονειρευόταν να γίνει…»– βρίσκοντας τις ζωγραφιές μας και ανακαλύπτοντας την αξία του αθλητισμού και τις όμορφες ιδέες που σχετίζονται με αυτόν.

Ήταν άλλη μια από τις τόσο όμορφες στιγμές που μοιραζόμαστε στο σχολείο μας.