Πρόγραμμα Θεατρικής Αγωγής

Μια ακόμη δραστηριότητα για τους μαθητές του 1ου Ειδικού Σχολείου Κορυδαλλού παίρνει φέτος νέες διαστάσεις.

Το πρόγραμμα ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, που εδώ και πέντε χρόνια λειτουργεί στα Σχολεία της πόλης με την επίβλεψη του Γραφείου Παιδείας του Δήμου, αυτή την σχολική χρονιά στο Σχολείο μας εμπλουτίζεται με την παρουσία δύο θεατρολόγων και μιας μουσικοπαιδαγωγού. Η Στάβη Λεοντιάδου, η Μαρία Τσίκα και η Ελένη Χριστίδου είναι οι τρεις καθηγήτριες που σε συνεργασία με την Διεύθυνση και τους Εκπαιδευτικούς του Σχολείου υλοποιούν το πρόγραμμα ως μέθοδο εμψύχωσης και κοινωνικοποίησης στον χώρο της εκπαίδευσης.

Να σημειώσουμε ότι το θεατρικό παιχνίδι είναι ένας τρόπος να επικοινωνούμε μέσω των αισθημάτων μας. Είναι μια διαδικασία ανοιχτή σε πολλές ιδέες και τάσεις και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τεχνική σε πολλούς τομείς παιδαγωγικούς και θεραπευτικούς. Τα παιδιά μέσα από το θεατρικό παιχνίδι, ανακαλύπτουν –παίζοντας–  τον εαυτό τους, τον κόσμο και τους γύρω τους με έναν διαφορετικό τρόπο επικοινωνίας και έκφρασης.