E-TWINNING: “YOU SAID SCULPTURE?” 2015-2016

Τι είναι το e-Twinning;

Το e-Twinning είναι η Κοινότητα για τα σχολεία στην Ευρώπη.  Όλοι οι Ευρωπαίοι μαθητές και μαθήτριες, μέσω της δράσης e-Twinning, έχουν τη δυνατότητα, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους, να συμμετάσχουν σε κοινά παιδαγωγικά έργα με κάποιο σχολείο ή σχολεία από άλλη Ευρωπαϊκή χώρα. Εκπαιδευτικοί από όλη την Ευρώπη συνεργάζονται συμμετέχοντας στη διεξαγωγή online έργων, στο πλαίσιο σχολικών δραστηριοτήτων και ανταλλάσσοντας ιδέες και παραδείγματα καλής πρακτικής».

Το σχολείο μας συμμετέχει σε πρόγραμμα e-Twinning με τίτλο: “You said Sculpture?” – “Γλυπτική είπατε;”. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν: η Γαλλία με υπεύθυνη προγράμματος την Ms Beatrice Lavieville, η Σλοβενία – Ms Mojka Mehora Lavric, η Πολωνία – Ms Jerzy Jastrzebski, η Τουρκία – Ms Esengul Ozbege και η Ελλάδα – κα Οικονόμου Θεοδώρα, με διάρκεια ένα σχολικό έτος (2015-2016). Στόχος του προγράμματος είναι η τέχνη να αποτελέσει τη γέφυρα συνεργασίας των Ευρωπαϊκών χωρών και να δώσει την ευκαιρία στους μαθητές να ανακαλύψουν άλλες χώρες, άλλους πολιτισμούς και άλλες γλώσσες.