INTERNATIONAL SCHOOL AWARD 2015 – 2018

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ 2015 – 2018

Το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού διακρίθηκε με το Διεθνές Σχολικό Βραβείο του Βρετανικού Συμβουλίου (British Council International School AwardFull Accreditation) ένα διεθνούς κύρους βραβείο το οποίο αναγνωρίζει τα σχολεία που έχουν διαπρέψει στο χώρο της παγκόσμιας εκπαίδευσης. Συνδέσαμε τις εργασίες του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ “Artemotion Xpress in Europe” χρηματοδοτούμενο απο το ΙΚΥ με τις εργασίες για την απόκτηση του Διεθνούς Σχολικού Βραβείου με μεγάλη επιτυχία.

Η διαπίστευση έχει τριετή διάρκεια και καλύπτει τα ακαδημαϊκά έτη 2015-2016 , 2016-2017 και 2017-2018. Κάθε νικηφόρο σχολείο παραλαμβάνει ένα πιστοποιητικό.

Το Βρετανικό Συμβούλιο μας γνωστοποίησε: «Παρακαλώ να διαβιβάσετε τις καλύτερες ευχές μας και πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και το προσωπικό που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, για το δύσκολο και εντυπωσιακό έργο τους. Είναι ένα μεγάλο επίτευγμα που αξίζει τον εορτασμό και την ευρεία κοινοποίησή του!

Ελπίζουμε ότι οι άριστες διεθνείς δραστηριότητές σας θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται και να ωφελούν τους μαθητές σας και τις οικογένειές τους. Ο ενθουσιασμός σας, η δέσμευση, η δημιουργικότητα και το καινοτόμο έργο σας διεθνώς, είναι μία επιβράβευση για το σχολείο σας και την ευρύτερη κοινότητα!

Είμαστε εδώ για να σας στηρίξουμε στο ταξίδι σας στη διεθνή εκπαίδευση και ευχόμαστε ότι η συνεργασία μας θα ανθίσει τα επόμενα χρόνια και θα εξελιχθεί σε μια στρατηγική εταιρική σχέση, ως πρεσβευτές της Παγκόσμιας κοινότητας του International School Award, της οποίας είστε πλέον μέλος».

Η απονομή του βραβείου  θα πραγματοποιηθεί σε εκδήλωση που θα γίνει στο σχολείο μας, τον Οκτώβριο του 2015.

ISA

Την τελική έκθεση απολογισμού μπορείτε να την δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

ISA Accreditation Impact Evaluation

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ 2014 – 2015

Φέτος το σχολείο μας, το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού έχει υποβάλει αίτηση για πλήρη διαπίστευση από το Βρετανικό Συμβούλιο για το Διεθνές Βραβείο Σχολείου. Το σχολείο μας συνεργάζεται με τον Karl-Georg-Haldenwang-Schule, που βρίσκεται στην πόλη Bad Teinach- Zavelstein στη Γερμανία και είναι ένα ειδικό σχολείο εκπαίδευσης για τους μαθητές με ΕΕΑ ηλικίας 6 έως 19 ετών. Η γερμανίδα συντονίστρια είναι η κα Heike Eichbauer.

Η συντονίστρια κα Μουρελάτου Σταμούλα με τη συνεργασία του εκπαιδευτικού προσωπικού, έχει κάνει μια λεπτομερή έκθεση σχετικά με τις δραστηριότητες που θα λάβουν μέρος στο σχολείο και τις δραστηριότητες που θα πρέπει να ολοκληρωθούν με τη συνεργασία του σχολείου συνεργάτη μας από τη Γερμανία και υπέβαλε το σχέδιο των δραστηριοτήτων το οποίο αξιολογήθηκε και εγκρίθηκε. Στο τέλος του έτους, θα υποβάλει την αξιολόγηση του αντίκτυπου του προγράμματος και μια πλήρη έκθεση των αποτελεσμάτων και των στόχων μας.

Το σχολείο μας θα διεξάγει δραστηριότητες σχετικά με παγκόσμια θέματα όπως: Δικαιοσύνη και Ισότητα, Ταυτότητα, Βιώσιμη Διαβίωση. Ελπίζουμε ότι η πορεία προς την απόκτηση του Διεθνούς Σχολικού Βραβείου, θα δώσει στους μαθητές μας μια μεγαλύτερη συνειδητοποίηση των άλλων πολιτισμών και των χωρών και ταυτόχρονα θα ενισχύσει την προσωπική τους ταυτότητα και ανάπτυξη.

Δημοσίευση από την Μουρελάτου Σταμούλα, εργοθεραπεύτρια.