ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ COMENIUS

Οκτώβριος 2012

• Ανταλλαγή συνταγών μέσω e-mail και μαγειρική εφαρμογή τους με μαθητές του σχολείου (Οκτώβριος 2012- Μάιος 2014)

Νοέμβριος 2012

• Δημιουργία μιας αφίσας που περιλαμβάνει το χάρτη, τη σημαία, τον χαιρετισμό και τη λέξη «καλημέρα» σε όλες τις γλώσσες των χωρών – εταίρων.
  • Σύγκριση υγιεινών γευμάτων (Νοέμβριος 2012 – Μάιος 2013)
    (δημιουργία καρτών που παρουσιάζουν το υγιεινό πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, δείπνο και τη στοματική υγιεινή).

Δεκέμβριος 2012

• Δημιουργία χριστουγεννιάτικων στολιδιών και ανταλλαγή τους μεταξύ των εταίρων – χωρών.

Ιανουάριος 2013

• Κατασκευή του γεωγραφικού ανάγλυφου κάθε χώρας με πλαστελίνη.

Φεβρουάριος 2013

• Ζωγραφική της σημαίας κάθε χώρας.
  • Δημιουργία ενός CD με ελληνικά παραδοσιακά και σύγχρονα τραγούδια, το οποίο προσφέρθηκε ως δώρο στους συναδέλφους των άλλων χωρών.

Μάρτιος 2013

• Καταγραφή του τυπικού δεκατιανού των μαθητών στο σχολείο.
  • Κατασκευή χάρτινων χελιδονιών για τα κάλαντα της Άνοιξης, τα οποία προσφέρθηκαν ως δώρο κατά την επίσκεψη των εταίρων χωρών στην Ελλάδα.
  • Κατασκευή ενός puzzle σχετικού με τις 7 χώρες – εταίρους, το οποίο περιελάμβανε το χάρτη, το εθνικό φαγητό, την εθνική ενδυμασία και το διασημότερο αξιοθέατο κάθε χώρας.
  • Σύγκριση τιμών προϊόντων καθημερινής χρήσης σε κάθε χώρα.
  • Ανταλλαγή φωτογραφιών με μαθητές που εφαρμόζουν συνταγές μαγειρικής από άλλες χώρες.

Απρίλιος 2013

• Παρουσίαση του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και της Ειδικής Αγωγής στη χώρα μας.
  • Κατασκευή μομπιλέ με φωτογραφίες γνωστών αξιοθέατων από κάθε χώρα.
  • Ετοιμασία παραδοσιακών ελληνικών φαγητών για τους καλεσμένους μας από το πρόγραμμα Comenius.
  • Παρουσίαση ελληνικών παραδοσιακών χορών.
  • Ανταλλαγή σπόρων από λουλούδια, λαχανικά και βότανα μεταξύ των εταίρων – χωρών (Απρίλιος 2013 – Μαίος 2014).
  • Μελέτη των προϊόντων των εταίρων – χωρών, τα οποία μπορούμε να συναντήσουμε στα ράφια των σουπερμάρκετ της δικής μας χώρας.

Μάιος 2013

• Αγορά καπέλων με το σήμα του Comenius και το όνομα του σχολείου.

Ιούνιος 2013

• Καλοκαιρινή γιορτή: Οι μαθητές και το προσωπικό του σχολείου παρουσίασαν μια μουσικο-χορευτική παράσταση με θέματα εμπνευσμένα από τις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Comenius.

Νοέμβριος 2013

• Επικοινωνία με το σχολείο της Ισπανίας μέσω Skype: Συζήτηση και ερωτήσεις σχετικές με τον μύθο της Περσεφόνης.
  • Κατασκευή χριστουγεννιάτικων στεφανιών, τα οποία προσφέρθηκαν ως δώρο στους συναδέλφους από τις υπόλοιπες χώρες.
  • Καινοτόμο πρόγραμμα: Υγιεινή διατροφή και ανακύκλωση.

Ιανουάριος 2014

• Επίσκεψη σε τοπικά καταστήματα όπως σουπερμάρκετ, λαική αγορά, φούρνος, ταχυδρομείο. (Ιανουάριος – Μάιος 2014).
  • Παρουσίαση του τρόπου με τον οποίο γιορτάζει κάθε χώρα τα γενέθλια, τις Εθνικές εορτές ή κάποιο άλλο γεγονός, μέσω email σε μορφή Word, PDF ή PPT. Με τον τρόπο αυτό κάθε χώρα έχει την ευκαιρία να γνωρίσει διαφορετικές κουλτούρες και να συγκρίνει τις παραδόσεις και τα έθιμα στις διαφορετικές χώρες.

Φεβρουάριος 2014

• Εορτασμός της Τσικνοπέμπτης: σουβλάκια και χορός γύρω από το Γαϊτανάκι.
  • Εορτασμός του Καρναβαλιού: κατασκευή αποκριάτικων στολών με ανακυκλώσιμα υλικά.

Μάρτιος 2014

• Κατασκευή της «Κυρά Σαρακοστής» με ζυμάρι.
  • Επίσκεψη σε εργοστάσιο παραγωγής ψωμιού.
  • Επίσκεψη στη HELMEPA (Ελληνική Ένωση Προστασίας θαλάσσιου περιβάλλοντος).
  • Δημιουργία παρουσίασης PPT με τα αγαπημένα πράγματα των παιδιών (π.χ. φαγητό, γλυκό, μουσικό συγκρότημα, παραμύθι κλπ.).

Απρίλιος 2014

• Επίσκεψη στον παιδότοπο «Τροφούπολη», όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε δραστηριότητες σχετικές με τις υγιεινές διατροφικές συνήθειες.
  • Κατασκευή επιτραπέζιου παιχνιδιού σχετικού με την υγιεινή διατροφή.
  • Κατασκευή σουπλά που απεικονίζουν τη διατροφική πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής.
  • Δημιουργία ενός τραγουδιού σχετικού με την υγιεινή διατροφή.
  • Εορτασμός του Πάσχα: βαφή αυγών με τη χρήση φυσικών βαφών από φλούδες κρεμμυδιών και άλλα λαχανικά.
  • Κατασκευή ημερολογίου σχετικού με την ανακύκλωση.

Μάιος 2014

Παίζοντας το παραδοσιακό παιχνίδι «πινακωτή».

• Επίσκεψη ενός διατροφολόγου στο σχολείο μας, ο οποίος μας μίλησε για τα οφέλη της υγιεινής διατροφής.

Επιμέλεια: Μίχα Ασημίνα