Επιμόρφωση στο Γραμματισμό Ψυχικής Υγείας των Εκπαιδευτικών της  Πρωτοβουλίας για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων (CAMHI)

Το Σάββατο 27 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο σχολείο μας το πρώτο μέρος της επιμόρφωσης στο Γραμματισμό Ψυχικής Υγείας των Εκπαιδευτικών της  Πρωτοβουλίας για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων (CAMHI), το οποίο παρακολούθησαν μέλη του εκπαιδευτικού, ειδικού εκπαιδευτικού και ειδικού βοηθητικού προσωπικού του σχολείου. Το δεύτερο μέρος θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 10 Ιουνίου 2023.
epimorfosi ston grammatismo

Η Πρωτοβουλία για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων (Child and Adolescent Mental Health Initiative – CAMHI) είναι ένα νέο, πενταετές πρόγραμμα που έχει ως στόχο να συμβάλει στην ενίσχυση της παρεχόμενης Φροντίδας Ψυχικής Υγείας σε Παιδιά και Εφήβους, καθώς και στην ενδυνάμωση των υποδομών για την πρόληψη, αξιολόγηση και θεραπεία δυσκολιών ψυχικής υγείας που αντιμετωπίζουν παιδιά και νέοι στην Ελλάδα. Το πρόγραμμα εντάσσεται στο πλαίσιο της διεθνούς Πρωτοβουλίας για την Υγεία του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), και υλοποιείται σε συνεργασία με το Child Mind Institute (CMI) και φορείς και επαγγελματίες στην πρώτη γραμμή του δημόσιου συστήματος υγείας, με τη στήριξη του Υπουργείου Υγείας και του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Νόμος 5015/2023-ΦΕΚ 20/Α/2-2-2023).

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.