ΕΞΕΡΕΥΝΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΟΥ

Η εφαρμογή αφορά «Εκπαιδευτικό περιεχόμενο για την κοινωνική ζωή και την εξερεύνηση του περιβάλλοντος μαθητών με κινητική αναπηρία» περιλαμβάνει αλληλεπιδραστικές δραστηριότητες που μπορούν να εκτελεστούν και ατομικά και ομαδικά με εικονικές επισκέψεις των μαθητών στη γειτονιά και στην πόλη. Χρήση των μέσων μαζικής μεταφοράς, βόλτα στην παιδική χαρά, επισκέψεις σε καταστήματα, υπηρεσίες, μουσεία, θέατρο, επίσκεψη σε οδοντίατρο και συμμετοχή σε κοινωνικές εκδηλώσεις (πάρτι γενεθλίων και  ως καλεσμένος/η και ως οικοδεσπότης/οικοδέσποινα). Ο βασικός προσανατολισμός είναι η δημιουργία ενός ευχάριστου λογισμικού με ιστορίες στις οποίες εμπλέκεται ο μαθητής και ενθαρρύνεται να ασχοληθεί με πραγματικές δραστηριότητες της καθημερινής ζωής, στις οποίες η κινητική αναπηρία βάζει εμπόδια.

Κατηγορίες: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.