Καλωσορίζοντας την άνοιξη…

SAM_3245

Τη Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017 μας επισκέφθηκε η Ε΄ τάξη του 15ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης. Στα πλαίσια των κοινών δράσεων εντάχθηκε και η ενότητα που αναφέρεται στην Οικουμενική Διακήρυξη για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα (σελ.76-79 στο βιβλίο για τον μαθητή). Ακολούθησε συζήτηση μεταξύ των παιδιών των δύο σχολείων σχετικά με κάθε άρθρο που αναφέρεται στην Διακήρυξη. Οι μαθητές του γενικού Σχολείου πήραν ως ανάμνηση, φωτοτυπημένη τη σελίδα με τα ανθρώπινα δικαιώματα όπου αναφέρεται η διακήρυξη εν συντομία. Οι δάσκαλοι έδειξαν ενδιαφέρον για το βιβλίο του μαθητή καθώς έρχονταν πρώτη φορά σε επαφή με αυτό. Ακολούθησε το δημιουργικό κομμάτι της συνεργασίας όπου τα παιδιά σε ομάδες έφτιαξαν μια τρισδιάστατη ανθισμένη αμυγδαλιά από χαρτόνι, χαρτιά γκοφρέ και … ποπ κορν. Στη συνέχεια στα πλαίσια των κοινών αθλητικών δράσεων, όλοι μαζί έπαιξαν κουτσό. Επισκέφθηκαν τις τάξεις μας και εντυπωσιάστηκαν από τους διαδραστικούς πίνακες και τις δυνατότητές τους. Το πρόγραμμα της ημέρας ολοκληρώθηκε στο γήπεδο του μπάσκετ σε εξωτερικό χώρο όπου όλοι είχαν την ευκαιρία να δείξουν τις ικανότητές τους στις βολές με σουτ για δίποντα και τρίποντα καλάθια.

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.