Το Σχολείο Μας

Το 8/θέσιο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Εκπαίδευσης παιδιών στο Φάσμα του Αυτισμού, ξεκίνησε την λειτουργία του το 2007 ως εξειδικευμένη μονάδα για παιδιά που φέρουν την διάγνωση Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος. Η δημιουργία του αποτελεί καινοτομία στην Ειδική Αγωγή καθώς αναγνωρίζεται η ανάγκη εξειδικευμένης εκπαίδευσης και θεραπείας μαθητών που βρίσκονται στο φάσμα του Αυτισμού. Στο σχολείο λειτουργούν οκτώ τμήματα και εργάζονται  εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων .Οι αίθουσες είναι εξοπλισμένες με διαδραστικούς  πίνακες, ηλεκτρονικούς  υπολογιστές, καθώς και προγράμματα εκπαίδευσης και  επικοινωνίας ( TEACCH, PECS). Στα χρόνια λειτουργίας του σχολείου μας έχει παρατηρηθεί αξιόλογη βελτίωση και πρόοδος στην απόδοση των μαθητών. Κάθε χρόνο το σχολείο εκπονεί εκπαιδευτικά προγράμματα αγωγής υγείας, πολιτιστικά και περιβαλλοντικά, ενώ υλοποιούνται δράσεις όπως εκπαιδευτικές εκδρομές, γιορτές, αθλητικές εκδηλώσεις ,και ημερίδες επιμόρφωσης.

Δυναμολόγιο σχολείου

Διευθύντρια