Με τα έθιμα της Καθαράς Δευτέρας υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας τη Μεγάλη Σαρακοστή της νηστείας του Πάσχα! Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να πετάξουν χαρταετό στον προαύλιο χώρο, να φτιάξουν σχετικές κατασκευές και χειροτεχνίες, να χορέψουν παραδοσιακούς χορούς, να πλάσουν με ζυμαράκι για να ψήσουμε τη δική μας κ. Σαρακοστή με τα επτά ποδαράκια της. Στο τέλος της ημέρας “στρώσαμε” το Σαρακοστιανό τραπέζι μας με λαγάνα, φασόλια, ταραμά, ελιές και χαλβά!
Ευχόμαστε σε όλους Καλή Σαρακοστή με υγεία!