ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΡΩΤΟΥ ΤΕΥΧΟΥΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ – ETWINNING

Primary School of Efxeinoupoli, 1st Issue

Στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning με τίτλο We’ve got news for you!, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τελευταίων τάξεων του σχολείου μας συνέταξαν το πρώτο τεύχος της σχολικής τους εφημερίδας στα αγγλικά και με πολλή χαρά προέβησαν στην ανταλλαγή εφημερίδων με τους Ευρωπαίους συμμαθητές τους που συμμετέχουν στο ίδιο πρόγραμμα! Προσδίδοντας πραγματικό στόχο και κοινό στην παραγωγή και κατανόηση του γραπτού λόγου στα αγγλικά, οι μαθητές και οι μαθήτριες γίνονται δημιουργικοί, συγγράφουν με κίνητρο και εμπλέκονται με γνήσιο ενδιαφέρον στην ανάγνωση κειμένων στη γλώσσα στόχο. Το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό, με μεγάλα παιδαγωγικά και μαθησιακά οφέλη για όλους τους συμμετέχοντες!

Καθήστε αναπαυτικά και πάρτε μια ιδέα από τα πρώτα τεύχη που ανταλλάξαμε με τις χώρες που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο έργο eTwinning:

Laboratório de Línguas, Portugal

CEIP Bec de L’Àguila, Sant Vicent del Raspeig, Spain

Kasaba Şehit Yusuf Polat Yatılı Bölge Ortaokulu, Turkey

Scoala Gimnaziala «Sfantul Andrei», Romania

ОШ “Стеван Немања”, Serbia:

Δημοτικό Σχολείο Ευξεινούπολης, Ελλάδα