ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ETWINNING – Ε’ ΤΑΞΗ

Νοέ 201830

eTwinning project, 2018-2019

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, η Ε’ Τάξη του σχολείου μας συμμετέχει στην υλοποίηση του Ευρωπαϊκού συνεργατικού προγράμματος ηλεκτρονικής αδελφοποίησης “eTwinning”. Ο τίτλος του προγράμματος είναι “Green Magicians with Superpowers”. Τα σχολεία με τα οποία συνεργαζόμαστε βρίσκονται στην Κροατία, Ισπανία, Ρουμανία και Τουρκία.

Πριν ξεκινήσουμε την εργασία μας που σχετίζεται με τη χλωρίδα της περιοχής μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ Τάξης εργάστηκαν στο εργαστήριο πληροφορικής προκειμένου να συγγράψουν μαζί με τους Ευρωπαίους συμμαθητές τους πληροφορίες σχετικές με το σχολείο τους! Για το σκοπό αυτό δούλεψαν σε μια συνεργατική διαδικτυακή παρουσίαση και είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν το σχολείο τους στα αγγλικά, αλλά και να ενημερωθούν για τα σχολεία που συμμετέχουν σε αυτό το πρόγραμμα eTwinning.

Το τελικό προϊόν της συνεργασίας μας παρουσιάζεται στο ακόλουθο video:

από κάτω από: eTwinning, Αγγλικά - English, Ε΄Τάξη - 5th Grade| με ετικέτα , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ETWINNING – Ε’ ΤΑΞΗ

Νοέμβριος 2018