ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ

Μάι 201826

Εκδήλωση Γαλλοφωνίας στο Βόλο

Την Πέμπτη 24 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με αφορμή το διαγωνισμό Γαλλοφωνίας στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ελληνογαλλικής Σχολής Saint Joseph, στο Βόλο. Στην εκδήλωση αυτή συμμετείχαν από την περιοχή μας το 1ο και 4ο Δημοτικό Σχολείο Αλμυρού, και τα Δημοτικά Σχολεία Σούρπης και Ευξεινούπολης, ενώ οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί από τα σχολεία αυτά ήταν η κα Ζωιτοπούλου Βάνα, εκπαιδευτικός Γαλλικής Γλώσσας, η οποία και παρουσίασε την εκδήλωση, και η κα Κωνσταντίνα Καραφέργια, εκπαιδευτικός Μουσικής, η οποία διηύθυνε τη χορωδία.

Η αίθουσα πλημμύρισε γαλλικά ακούσματα, ποίηση, φυτά πραγματικά και φανταστικά, μουσική και χρώματα! Οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων που συμμετείχαν στην εκδήλωση παρουσίασαν γαλλικά ποιήματα που σχετίζονται με τα άνθη, ενώ τα δημοτικά σχολεία που συμμετείχαν στο φετινό διαγωνισμό Γαλλοφωνίας και βραβεύτηκαν παρουσίασαν με πρωτότυπο τρόπο τα ευφάνταστα φυτολόγια που δημιούργησαν. Το Δημοτικό Σχολείο Ευξεινούπολης εκπροσωπήθηκε από τη μαθήτρια της Ε’ Τάξης Αντωνία Μαμούρα η οποία απήγγειλε ποίημα στα Γαλλικά, μαζί με μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Σούρπης.

από κάτω από: Γαλλικά - French, Ε΄Τάξη - 5th Grade, Τα Νέα του Σχολείου - School News| με ετικέτα , , , , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ

Μάιος 2018

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.