Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Κιλκίς και στην Πινακοθήκη της ΤΕΧΝΗΣ στο Μεταλλικό

DSC01926 - Copy_resize

Την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου, οι μαθητές των Α, Β και Γ τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Λαογραφικό Μουσείο Κιλκίς και την Πινακοθήκη της ΤΕΧΝΗΣ στο Μεταλλικό.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε μια άλλη εποχή, στην εποχή των παππούδων τους. Τα αντικείμενα μιας άλλης εποχής ζωντάνεψαν τις αφηγήσεις των παλαιότερων και έδωσαν ένα μήνυμα αγάπης και φροντίδας για τα αντικείμενα καθημερινής χρήσης, που σίγουρα μπορούν να αποτελέσουν σημείο αναφοράς της εποχής μας για τις μεταγενέστερες γενιές.

DSC01938_resizeDSC01949 - Copy_resize

Μετά οι μικροί μαθητές επισκέφτηκαν την πινακοθήκη της ΤΕΧΝΗΣ. Η Πρόεδρος της εταιρείας, κα Πάγκου παρουσίασε τα έργα τέχνης. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από τα χρώματα και τις διαφορετικές τεχνοτροπίες και συμμετείχαν σε δραστηριότητες σχεδιασμένες στο πλαίσιο του μαθήματος των Εικαστικών.