Τρίτη ταινία μικρού μήκους 2014-2015

Η ταινία έλαβε μέρος στον 5ο Μαθητικό διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους ” Ένας Πλανήτης… μια ευκαιρία” της Π.Ε Σερρών τον Μαρτιο του 2015 και είναι η 3η ταινία κατά σειρά που δημιουργούν οι μαθητές του Δημ.Σχολείου Δραπανιά.
Το σενάριο προβληματίζει και σχολιάζει καυστικά την στάση των σύγχρονων γονέων απέναντι στην εκπαίδευση και την ανατροφή των παιδιών τους. Οι γονείς επιβαρύνοντας ασφυκτικά το πρόγραμμα των παιδιών με πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες έχουν υψηλές απαιτήσεις-προσδοκίες από αυτά. Εξαιτίας προσωπικών φιλοδοξιών και απωθημένων του παρελθόντος πολλές φορές τα εμποδίζουν να χαρούν τον ελεύθερο χρόνο τους και το παιχνίδι, αγνοώντας ότι αποτελούν τα πλέον βασικά στοιχεία για την ομαλή ανάπτυξη της ψυχοσύνθεσης τους.