Άσκηση πυρασφάλειας στο σχολείο (Feueralarm in der Griechischen Ergänzungsschule in Dortmund)

vegimage comc5a

Den 29.9.2022 hat eine Evakuierungsübung für Brandschutz, nach einer festgelegten Planung, erfolgreich stattgefunden.

Σήμερα, Πέμπτη, 29/09/2022, έγινε στο σχολείο μας άσκηση εκκένωσης του σχολικού κτιρίου, σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο, με στόχο την ετοιμότητα εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών σε περίπτωση πυρκαγιάς. Τα παιδιά είχαν ενημερωθεί από τους εκπαιδευτικούς, πριν από κάποιες μέρες, για όσα πρέπει να ξέρουν για την ασφαλή εκκένωση του κτιρίου (Διατήρηση ψυχραιμίας, κατάλληλη έξοδο κλπ).

Η άσκηση έγινε με επιτυχία ενώ επισημάνθηκαν από τις εκπαιδευτικούς λεπτομέρειες που βελτιώνουν το σχέδιο εκκένωσης.

Viber 2022 09 29 13 42 37 420