Αποκριάτικες Δραστηριότητες (Μέρος Α’)

Την περίοδο των Aποκριών οι μαθητές Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου Διλινάτων μπήκαν στο πνεύμα των ημερών και….το καταδιασκέδασαν! Στα πλαίσια διαθεματικών δραστηριοτήτων με θέμα την πολιτιστική μας ταυτότητα και τις αποκριάτικες παραδόσεις, και σε μια προσπάθεια συνεργασίας των δύο βαθμίδων του σχολείου, οι μαθητές της κάθε τάξης ετοίμασαν έναν μιμικό αποκριάτικο χορό, κωμικού χαρακτήρα. Μας τον παρουσίασαν στη συνέχεια στην αυλή του σχολείου.

Κι αφού λοιπόν ήρθαμε στο κέφι αποφασίσαμε να παίξουμε όλοι μαζί διάφορα άκρως διασκεδαστικά παιχνίδια…Το θέαμα; Ξεκαρδιστικό τις περισσότερες φορές!

Τέλος απολαύσαμε στην αυλή του σχολείου κι ένα χορταστικότατο γεύμα μια και με όλα αυτά μας άνοιξε η όρεξη!! Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου για τη συμβολή τους!

Εκείνη τη μέρα φύγαμε καταχαρούμενοι και χορτάτοι!!

Υ.Γ. Κατά τη διάρκεια όλων των προαναφερθέντων δραστηριοτήτων τηρήθηκαν αυστηρά όλα τα μέτρα ασφαλείας για την προστασία από τον COVID-19.

Δείτε εδώ το μιμικό χορό “Η Άμοιρη” των Β’, Ε’ και Στ’ τάξεων.

Δείτε εδώ το μιμικό χορό “Ο Γάμος του Κάβουρα” των Α’, Γ’ και Δ’ τάξεων.

2 σχόλια στο “Αποκριάτικες Δραστηριότητες (Μέρος Α’)

Τα σχόλια είναι κλειστά.