Σχολεία Για Όλους

Η ενδοσχολική επιμόρφωση: «Σχολεία για όλους. Συμπερίληψη παιδιών προσφύγων και μεταναστών στα Ελληνικά Σχολεία», στάθηκε για μας τους εκπαιδευτικούς πηγή έμπνευσης και δημιουργίας ώστε να προκύψουν δράσεις στα πλαίσια συνεργασίας τόσο μεταξύ μας όσο και μεταξύ των μαθητών μας. Άλλωστε η φιλοσοφία του προγράμματος είναι τόσο οικεία στις αρχές – πρακτικές με τις οποίες δουλεύουμε. Έτσι προέκυψαν τρεις δράσεις.

• Οι μαθητές/τριες εμπνευσμένοι από ένα παιδικό βιβλίο με τίτλο «Ευχαριστώ» του Jarvis, ζωγράφισαν και ευχαρίστησαν αυτά που κάνουν τη ζωή τους χαρούμενη.
  • Χρωμάτισαν τα πορτρέτα τους (ιδέα της Κας Μαρίας Κολέντση, εικαστικού του σχολείου) και έκοψαν τα μπαλόνια με λέξεις που αποφάσισαν ότι αντιπροσωπεύουν όλα αυτά στα οποία βασίζεται μια αρμονική και ειρηνική συνύπαρξη μεταξύ τους.
  • Και τέλος φτιάξανε καρδούλες με την καλημέρα στις γλώσσες των χωρών τους.

Το αποτέλεσμα μας χαροποίησε όλους: γονείς, εκπαιδευτικούς και παιδιά!

1η Δράση