Happy Halloween!!!

Οκτ 202031

Κάθε χρόνο, στις 31 Οκτωβρίου, γιορτάζεται το Halloween σε αρκετές χώρες του κόσμου. Με αφορμή τον εορτασμό της γιορτής του Halloween, το σχολείο μας οργάνωσε σχετικές δραστηριότητες στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, προσαρμοσμένες στο επίπεδο της κάθε τάξης. Οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με τα έθιμα διάφορων αγγλόφωνων χωρών με τρόπο διασκεδαστικό, έμαθαν νέες λέξεις στην αγγλική γλώσσα και κινητοποιήθηκε το ενδιαφέρον τους για να ερευνήσουν ατομικά τις συνήθειες των ανθρώπων από άλλο πολιτισμικό περιβάλλον. Η εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας καθίσταται αποτελεσματικότερη όταν οι μαθητές εκτίθενται σε στοιχεία της κουλτούρας των λαών που μιλούν αυτή τη γλώσσα.

Τι ακριβώς γιορτάζουμε το Halloween;
Γιορτάζεται πάντα την νύχτα της 31ης Οκτωβρίου, κατά την οποία τα μικρά παιδιά μεταμφιέζονται κατά κανόνα σε κάτι «τρομαχτικό» και επισκέπτονται σπίτια μαζεύοντας πολλά γλυκά, ενέργεια γνωστή ως «trick or treat» («φάρσα ή κέρασμα»). Η γιορτή αυτή συγχέεται με τις Ελληνικές Απόκριες, όμως διαφοροποιείται κατά πολύ από αυτές καθώς το Halloween έχει περισσότερο μυστικιστική χροιά (απόκριες τρόμου). Στη σημερινή της μορφή η γιορτή δεν ασχολείται πια με τα φαντάσματα και τα κακά πνεύματα, αλλά περισσότερο με διασκέδαση, γιορταστικές μεταμφιέσεις και γλυκίσματα. Για τους Κέλτες η μέρα αυτή σημάδευε το τέλος της συγκομιδής και την αρχή του χειμώνα, και ταυτόχρονα η αλλαγή της εποχής ήταν και μια γέφυρα ανάμεσα στον πάνω κόσμο και στον κόσμο των νεκρών. Με την πάροδο των αιώνων η γιορτή πήρε αρχικά Χριστιανικό χρώμα και στη συνέχεια μετασχηματίστηκε από μια σκοτεινή παγανιστική τελετή σε μέρα χαράς και μεταμφιέσεων, με εύθυμες παρελάσεις και κεράσματα γλυκών σε παιδιά και ενήλικες.

Οκτώβριος 2020