Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Οκτ 20207

Η  Ευρωπαϊκή  Μέρα  Γλωσσών που γιορτάζεται στις 26 Σεπτεμβρίου και οργανώνεται με την συνεργασία του Συμβουλίου της Ευρώπης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καταφέρνει κάθε χρόνο να ενώσει εκατομμύρια ανθρώπους από 45 χώρες. Μέσα από διάφορες δραστηριότητες γιορτάζεται η γλωσσική πολυμορφία στην Ευρώπη και προάγεται η εκμάθηση γλωσσών. Στο σχολείο μας στο πλαίσιο αυτό υλοποιήθηκαν δράσεις για μία εβδομάδα από τους μαθητές όλων των τάξεων.

Οι μαθητές των  Α΄ και Β΄ τάξεων ζωγράφισαν των εαυτό τους και έγραψαν το όνομά τους και μας καλημέρισαν στα γαλλικά και στα αγγλικά. Άκουσαν στα ελληνικά και στα γαλλικά το παραμύθι τη ΤΡΕΛΟΎΤΣΙΚΗΣ και έμαθαν μαζί της τα χρώματα στα γαλλικά. Τέλος με τα χρώματά τους μας έδειξαν ότι οι ΓΛΩΣΣΕΣ είναι γέφυρες που μας ενώνουν. Οι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων με τις λέξεις των συναισθημάτων στα γαλλικά, αγγλικά, ιταλικά και ισπανικά, γλώσσες των σχολείων εταίρων του προγράμματος  Erasmus+, σχημάτισαν ένα καράβι, σηματοδοτώντας με αυτό τον τρόπο την έναρξη του νέου μας ταξιδιού, αυτό των ευρωπαϊκών συνεργασιών. Οι μαθητές  των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων υλοποίησαν δραστηριότητες από την επίσημη σελίδα της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών και μας έφεραν τα χρώματα  της  ίριδας , τα χρώματα της αισιοδοξίας, με τα ονόματά τους γραμμένα σε έξι διαφορετικές γλώσσες.

Οκτώβριος 2020