Εγγραφές στο Ολοήμερο Πρόγραμμα για το σχολικό έτος 2023-2024

Μάι 20239

Copy of School 2021 22 Made with PosterMyWallΟι εγγραφές των μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα για το σχολικό έτος  2023-2024 θα πραγματοποιηθούν  από την  Τετάρτη 10 Μαΐου 2023 ως και την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023.

Προϋποθέσεις εγγραφής:

Για το σχολικό έτος 2023-24 θα γίνουν δεκτές όλες οι αιτήσεις για φοίτηση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις.

Ωράριο λειτουργίας Ολοήμερου Προγράμματος:

Το Ολοήμερο Πρόγραμμα λειτουργεί καθημερινά από τη λήξη των μαθημάτων (13.15) έως τις 16.00 με δυνατή ώρα ενδιάμεσης αποχώρησης και στις 15.00. Στο πρόγραμμα κάθε ημέρας αντιστοιχούν 2 ώρες μαθήματος καθώς και ώρα φαγητού- χαλάρωσης

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα λειτουργίας τμήματος Πρωινής Ζώνης (7.00 – 8.00), στο οποίο έχουν δικαίωμα συμμετοχής μαθητές οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι και φοιτούν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Περίοδος εγγραφών

Η εγγραφή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται κατά την τρέχουσα περίοδο (από 11-17 Μαΐου), ενώ ο μαθητής μπορεί να διακόψει τη φοίτηση οποιαδήποτε στιγμή, κατόπιν υποβολής σχετικού αιτήματος από τους γονείς του ή λόγω μη προσέλευσης (συμπλήρωση 15 συνεχόμενων απουσιών). Αιτήματα εγγραφής μαθητών στο Ολοήμερο που θα υποβληθούν κατά την αρχή της ερχόμενης σχολικής χρονιάς (από Σεπτέμβρη και μετά) θα γίνουν δεκτά μόνο εάν υπάρξει έγκριση από τον Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας και μόνο για λόγους που κρίνονται ως ιδιαίτερα σοβαροί.

Επισήμανση: Η εγγραφή των μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα είναι ετήσια. Συνεπώς απαιτείται υποβολή νέας αίτησης για τους μαθητές που ήδη φοιτούν κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Συγκρότηση τμημάτων

Αν ο αριθμός των διαθέσιμων ωρών των εκπαιδευτικών δεν επαρκεί για την κάλυψη των αναγκών όλων των τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος, θα συγκροτηθεί τμήμα λαμβάνοντας υπόψη κατά προτεραιότητα τη φοίτηση των μαθητών των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς. Η αποδοχή των υπόλοιπων μαθητών θα γίνει, όταν εξασφαλιστούν όλες οι απαιτούμενες ώρες.

Για τη λειτουργία τμήματος στο Ολοήμερο Πρόγραμμα απαιτείται η εγγραφή 10 τουλάχιστον μαθητών. Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του τμήματος Πρωινής Ζώνης είναι 7 μαθητές.

Υποβολή αιτήσεων

Όσοι επιθυμείτε να παρακολουθήσει το παιδί σας το Ολοήμερο Πρόγραμμα συμπληρώστε και υποβάλετε τη σχετική ΑΙΤΗΣΗ έως τις 17-5-2021, ώστε να συγκροτηθούν τα τμήματα με ασφάλεια και να γίνει ο κατάλληλος προγραμματισμός για τη στελέχωσή τους με εκπαιδευτικούς των απαιτούμενων ειδικοτήτων.

Μάιος 2023

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.