Παιχνίδια στην αυλή μας!!!

Απρ 202325

1.1 16 21.22 112

Μια μεγάλη έκπληξη περίμενε τους μαθητές μας, όταν επιστρέψαμε στο σχολείο από τις πασχαλινές διακοπές. Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων,  γέμισε το προαύλιο του σχολείου μας παιχνίδια και χρώματα. Έγινε μια πολύχρωμη αυλή για ατελείωτες ώρες παιχνιδιού, χαράς και ψυχαγωγίας.

Τρίλιζα, φιδάκι, κουτσό, twister, στόχος και άλλα επιδαπέδια παιχνίδια έγιναν πια μέρος της σχολικής καθημερινότητας, δίνοντας και μία άλλη διάσταση στο «παιχνίδι της αυλής».

Το παιχνίδι εκτός από την ευχαρίστηση προσφέρει πολλά και σημαντικά οφέλη στην ψυχοσωματική ανάπτυξη των παιδιών. Τα παιχνίδια στοχεύουν στη δημιουργική απασχόληση των μαθητών κατά την ώρα των διαλειμμάτων, μειώνουν, σύμφωνα με έρευνες, τα ατυχήματα, ενώνουν τους μαθητές, ενισχύουν την ομάδα την ανάπτυξη κινητικών δεξιοτήτων και την αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών και ομορφαίνουν το σχολείο.

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που υλοποίησε μια ιδέα που σχεδιάζαμε αρκετό καιρό τώρα και  που περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να γίνει πραγματικότητα. Ευχαριστούμε τον κ. Λουκά Μαργαρίτη για την πολύτιμη βοήθεια. Έπεται συνέχεια!!!

Απρίλιος 2023

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.