Επίσκεψη…στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών ΑΡΧΕΛΩΝ

Μαρ 202317
1 5

5 3

Το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα επισκεφτήκαμε σήμερα…. και μας άνοιξαν τις πόρτες τους διάπλατα… και αφήσαμε ένα κομμάτι από την ψυχούλα μας εκεί, αφού στο τέλος της ξενάγησης υιοθετήσαμε μια μικρή χελώνα Καρέτα – Καρέτα τον Lilo….

Σκοπός της Διαδικτυακής μας Επίσκεψης ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές μας  για το ζήτημα των θαλάσσιων χελωνών και να  ευαισθητοποιηθούν ώστε να συμμετέχουν ενεργά στην προστασία του περιβάλλοντος. Μέσα από αυτή την ζωντανή εικονική περιήγηση, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και παρατηρήσουν τις θαλάσσιες χελώνες που περιθάλπονται στο Κέντρο Διάσωσης από …..κοντά, να μάθουν τις ιστορίες τους και να λύσουν τις απορίες τους για αυτές μέσα από οργανωμένη συζήτηση. Το εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘ και υλοποιήθηκε στο πλαίσιο των ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ υποστηρίζοντας το  θεματικό άξονα: ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ “Planet’ Ecole” που υλοποιούμε στη σχολική μας μονάδα. Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Κοντολέων Άννα, για την εξαιρετική οργάνωση και την άρτια παιδαγωγικά, παρουσίαση.

Μάρτιος 2023

Σαν σήμερα

25/6/1925: Ο στρατηγός Θεόδωρος Πάγκαλος διαλύει το κοινοβούλιο και κηρύσσει τη βραχύβια δικτατορία του.

European Radio Logo

Kατηγορίες